Değer Hissi

Önemsendiğinizi, değerli olduğunuzu hissettiğinizi nasıl anlarsınız?

Çocuklar da bizler de zaman zaman kendi başımıza kalmak ‘serbest zaman’ kendimize ait özel zamanlar oluşturmak isteriz. Ama bu zamanın sanki hep öyle olması gerektiğini düşünmek çokta doğru bir algı değildir. 

Çocuğun yaşantısına ilgi göstermek, dahil olmak yani ona karşı ilgili olmanız yaptıklarını önemsemeniz, söyledikleri ve gösterdiklerini duyup görmeniz onun kendisine vereceği değeri ve kendine olan sevgisini perçinleyen önemli bir detaydır. İlgi alanları, arkadaşları, okul hayatı kısaca hayatında önem verdiği ayrıntıları sizlerle paylaştığında o an anda olup ilginizin, dikkatinizin onda olduğunu hissettirmeniz çok değerlidir. Böylece kendine değer verildiğini, önemsendiğini düşünmüş olacaktır.

İlginizi göstermenizin en güzel yolu sohbet etmektir. Bırakın o size ne anlatmak istiyorsa anlatsın siz merakla dinleyin. Sohbet etmeye çok istekli değil ise sohbeti siz başlatın gününüzün nasıl olduğunu kendinizi nasıl iyi ya da kötü hissettiğinizden bahsedin. Her zaman açık olun ki oda size açık olabilsin. 

Çocukluktan başlayarak iletişim bağını güçlendirmek için yapacağınız bu ufak değişiklikler ergenlik sürecinde aile içinde daha açık bir iletişim tarzının benimsenmesini sağlar. Hiç bir şey için geç değildir. 

Bugünden başlamaya ne dersiniz?

Ayşin Ertüzün
Yönetici Ortak

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz 🙂

Diğer Yazılarımız

Archived

understanding black box predictions via influence functions, buzz williams contract,

Küçük Ağaç

Köşe başındaki ufak, cılız ağaç akşam sessizliğin içinde hafif esen